VSV-konserni

VSV-Energia investoi hukkalämpöjen hyödyntämiseen – savukaasuista lämpöä 800 omakotitalon lämmittämiseen

VSV-Energia Oy investoi savukaasupesuriin, joka ottaa lämpöä talteen Uudenkaupungin biopolttoaineita polttavan laitoksen savukaasuista ja siirtää lämmön kaukolämpöverkkoon. Savukaasupesurihankkeen kokonaiskustannusarvio on lähes 3 000 000 €.

VSV-Energia Oy ja Condens Heat Recovery Oy allekirjoittivat toimitussopimuksen savukaasupesurista syyskuussa. Tavoitteena on käynnistää laitos vuoden 2022 syksyllä.

  • Nykyisin laitoksen hakkeen poltosta muodostuvat savukaasut poistuvat piipusta 130 ºC lämpötilassa. Uuden savukaasupesuri-investoinnin jälkeen lämpötila on alle 40 ºC, eli savukaasuista lauhdutetaan lämpöä talteen jopa 4 MW verran, liiketoimintajohtaja Mika Salo toteaa.

Savukaasupesurihankkeen tavoitteena on varmistaa Uudenkaupungin kaukolämmön edullinen hinta myös tulevaisuudessa, parantaa lämmön tuotannon hyötysuhdetta merkittävästi ja samalla vähentää hiilidioksidipäästöjä entisestään.

VSV-Energian lämmön hankinnan hiilidioksidipäästöt ovat pudonneet vuodesta 2014 yli 97 % ja tämä investointi vie lämmön hankinnan entistä lähemmäs 100 %:n uusiutuvuuden tavoitetta.

Lisätietoja antaa:
liiketoimintajohtaja
Mika Salo
050-5988614
VSV-Energia Oy

Vuonna 2015 valmistunut Uudenkaupungin KPA-laitos.

Ajankohtaista

Sähkölinjaan nojaavaa puuhun ei saa turvallisuussyistä koskea!

Tarjoamme maanantaina 3.3.2025 ilmaisen sisäänpääsyn Ugin uimahalliin

AitoLämpö – vastuullista kaukolämpöä yrityksellesi

Voimahahmo-juttusarjassa tutustumme konsernimme arjen supersankareihin.

Oivallinen palvelumme tarjoaa asiakkaillemme palvelua ajasta ja paikasta riippumatta.

Voimalinjojen aluskasvillisuutta raivataan säännöllisin väliajoin.

Työhön kuuluu asiakkaiden neuvominen monenlaisissa energia-asioissa ja välillä vaativienkin ongelmien ratkaiseminen.

Työtehtäviin kuuluvat mm. sähköverkon suunnittelu- ja dokumentointitehtävät Laitilassa.